Haber

Rusya’nın BM Temsilcisi Tyajlova: Ukrayna, ‘cyberNATO’ için bir test alanı haline geldi

Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımındaki güvenlik çıkarları üzerine açık çalışma kümesinde konuşma Rus diplomat Irina Tyajlova, Kiev’in Tallinn siber güvenlik merkezinin çalışmalarına dahil olduğunda, Ukrayna’nın ‘siberNATO’dahil olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya deneme alanı rolü verildiğini kaydeden Tyajlova, şunları kaydetti: “Batı, Kiev rejiminin saldırgan bilgi ve iletişim potansiyelini inşa etmek için teknik yardım sağlayarak, personel yetiştirerek, önemli mali kaynaklar pompalıyor”dedi ve devam etti:

“Kiev siber güvenlik ittifakının Tallinn karargahının faaliyetlerine dahil olması tesadüf değil. Yani (Ukrayna) siberNATO’ya katıldı.”

Tyajlova, Batılı ülke yönetimlerinin, onların yardımıyla kurulan Ukrayna’nın bilişim ordusunun fiilen bir kabahatler topluluğu oluşturduğu gerçeğini gözden kaçırdığına ve sözde medeni dünya devletlerinin vatandaşlarını soymaya başladığına işaret etti. “ABD makamları, devletlerin iç işlerine karışma girişimlerini sürdürüyor”vurgu yaptı.

Tyajlova, Ukrayna’da özel askeri harekatın başlamasıyla birlikte Batılı devletlerin ‘Rusya ekonomisi, finans ve enerji sektörleri ile ana sanayi kollarının gücünü test ederek’ Rusya’ya karşı kapsamlı bir harekat başlattığını belirterek, “Rusya’nın enformasyon yapısı Özel askeri harekâtın başlangıcından bu yana yoğunluğu onlarca kat artan kitlesel bilgisayar saldırılarına maruz kalıyor” dedi.

Tyajlova, açıklamasına şu ifadeleri ekledi:

“Batı bloğu aktif olarak bilgisayar korsanlarını işe alıyor, müttefiklerinin ve kontrol ettiği özel şirketlerin bilgi ve iletişim potansiyelinden yararlanıyor ve kasıtlı olarak dünyanın her yerinden sıradan kullanıcıları bu suç faaliyetine dahil ediyor.”

habersultanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu