Haber

ABD, İngiltere ve Kanada, Lübnan’ın eski merkez bankası başkanına yaptırım uyguluyor

YENİ ABD, İngiltere ve Kanada şubesi, Lübnan merkez bankasının eski başkanı Riad Salameh’in “kendisini ve ortaklarını zenginleştirmek için gücünü kötüye kullanmak” suçundan yaptırıma tabi tutulduğunu duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’nin (OFAC), yolsuzluk ve yasadışı eylemleri Lübnan’da hukukun üstünlüğünün bozulmasına katkıda bulunan Lübnan merkez bankasının eski başkanı Riad Salameh’i hedef aldığını söyledi.

Açıklamada, Salameh’in paravan şirketler aracılığıyla Avrupa gayrimenkullerine yüz milyonlarca dolar akıtarak gücünü kendisini ve ortaklarını zenginleştirmek için kötüye kullandığı iddia edildi. aktarıldı.

Açıklamada, ABD’nin bu eylemi İngiltere ve Kanada ile birlikte gerçekleştirdiği kaydedildi.

Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson, Salameh’in konumunu Lübnan hükümlerini açıkça ihlal ederek kendisini, ailesini ve ortaklarını zenginleştirmek için kullandığını belirtti.

Eski merkez bankası başkanının, ülkenin elitlerinin tüm Lübnan halkına uygulanan kurallara uymak zorunda olmadığı algısını sürdürdüğüne işaret eden Nelson, Salameh’in konumunu kendi çıkarları için kullandığı için Birleşik Krallık ve Kanada’ya yaptırım uygulanmasında birlikte hareket ettiklerini söyledi. Lübnan’daki ekonomik kriz kötüleşirken bile kendi kişisel mali çıkarları ve hırsları. o yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu