Haber

Yeni Slovak Başbakanı Fico’nun Ukrayna’yı ve Batı’yı üzecek kararları

30 Eylül seçimlerini önde tamamladı ve dün resmen başbakan oldu. fiko, bugün milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, artık Slovakya’nın Ukrayna’ya askeri yardımTeslim olmayacağını vurguladı.

Fico,” Ukrayna’ya insani ve sivil yardımları destekliyoruz. Bu hükümetimin resmi politikası olacak. Ukrayna’ya silah vermeyeceğiz” söz konusu.

‘AB artık barış yapıcı olmalı’

Silah tedarikçisi olarak Kiev’in rolü Avrupa Birliği’ne(AB)’ye seslenen Fico, AB’nin artık barış yapıcı olması gerektiğinin altını çizdi.

Fico, AB’nin yeni yaptırımlarını da inceleyeceğini ve Slovakya’ya zarar vermesi halinde onaylamayacağını kaydetti.

‘Ukrayna rol oynamıyor, Rusya ve ABD’nin anlaşması gerekiyor’

Fico, Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesinden yana olduğunu ve bunun hangi ülkenin planıyla gerçekleştiğini umursamadığını belirterek, ” Ancak bu konuda hemfikir olması gerekenler RusyaVe AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ.İçin Ukrayna burada hiçbir rol oynamıyor“r” dedi.

Fico, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir ZelenskiyAyrıca yıkıcı bir tavır sergilediğini ve sunduğu hiçbir planı desteklemediğini vurguladı.

Fico, seçim sürecinde yaptığı açıklamalarda SlovakyaHalkının Ukrayna’dan daha büyük sorunları olduğunu belirterek, Kiev’e yapılan askeri yardımı sonlandıracağına söz verdi.

Rusya’nın özel askeri operasyonuna başladığı dönemde Fico, çatışmanın başlamasından dolayı Batı’yı eleştirmiş ve Ukraynalı Nazileri sorumlu tutmuştu.

Ukrayna’ya silah yardımı ‘cinayet Kendini ” olarak tanımlayan Başbakan, 2006-2010 ve 2012-2018 yıllarında ülkenin başbakanıydı. Fico, iktidarda olduğu süre boyunca Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinRusya ile birçok kez görüşmüştü ve Rusya ile ilişkilere önem veriyordu.

bornovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu