Haber

Türkiye Barolar Birliği etkili bir soruşturma için gönüllü olduklarını açıkladı.

Türkiye, dünya tarihine iz bırakacak derinlikte büyük bir deprem felaketi yaşıyor.

Depremde yıkılan binaların ortasında insan kayıpları ve yaralanmalar oldu.

Depremin verdiği hasar nedeniyle binalara giriş yapılamıyor.

Yaşananları ihmal edenler hakkında yasal süreç başlatılacaktır.

Türkiye Barolar Birliği açıklama yaptı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) de bu düzeyde bir açıklama yaparak etkin bir soruşturma için binlerce meslektaşıyla birlikte görev üstlenmeye hazır olduğunu hissetti.

Görev almak isteyen avukatlar

Türkiye Barolar Birliği, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerdeki tahribatlarla ilgili aktif soruşturma yürütülebilmesi için avukatların seve seve görev almaya hazır olduğunu bildirdi.

“Yok olma tehlikesi taşıyan deliller tespit edilmeli”

TBB’den yapılan açıklamada, sarsıntılı alanlarda enkaz kaldırma çalışmalarına başlamadan önce yok olma tehlikesi taşıyan delillerin tespit edilmesi gerektiği vurgulandı.

Gönüllü avukat ve mühendislerden oluşan uzman komiteler gönüllü

Açıklamada, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması ve cezasız bir şekilde mücadele edilmesinin devletin asli görevi olduğu belirtildi.

Binlerce binanın yıkıldığı bir afette, depremzedelerin bir an önce yeni evlerine kavuşmaları için hızlı hareket edilmesi gerektiği açıktır. İleride yapılacak başvurularda şüphelilerin ve kusur durumlarının tespiti için enkaz kaldırma çalışmalarından önce istekli avukat ve mühendislerden oluşan bilirkişi heyetlerince delil tespiti işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılması zorunludur. Aktif bir soruşturmanın yürütülebilmesi için binlerce meslektaşımızla birlikte görevi üstlenmeye hazırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu