Ekonomi

“Teknoloji şirketleri durgunluğa rağmen iyi performans gösterdi”

RBC Capital Pay Analisti Rishi Jaluria, Ciner Media ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını yanıtladı.

ABD’de bilançolarıyla öne çıkan teknoloji şirketleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Jaluria, teknoloji şirketlerinde yaşanan işten çıkarma telaşına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Jaluria, “Teknoloji şirketlerinin bilançoları iyi görünüyor, beklentilerden daha iyi bir süreç oldu” dedi. “İnsanların korktuğundan çok daha dirençli olduğu ortaya çıktı, durgunluk beklentilerine rağmen iyi performans gösterdi” dedi.

İşten çıkarmalardaki yoğunluğa ilişkin yorum yapan Jaluria, “Geçen yılın tamamına kıyasla bu yılın ilk dört ayında çok sayıda işten çıkarma yaşandı. Talep arttığı için Covid döneminde çok eleman aldıklarını gördüler sanırım. Pandemi sonrası biraz daha yavaşlama var, resesyona giriyoruz gibi. Bu nedenle şirketler burada çalışanların üretkenliğini yeniden değerlendiriyor. İkincisi, çok düşük faiz oranlarının olduğu bir ortamda şirketler işgücü ihtiyaçlarını yeniden gözden geçirdiler. Üçüncüsü, yapay zekanın gelişimi ve teknolojinin genel gelişimi ön plana çıkıyor. Örneğin DropBox tarafında işten çıkarmaların detaylarına baktığımızda yapay zeka nedeniyle gerekli olmayan kişilerin işten çıkarılması söz konusu oldu.

Gelecekte yapay zekanın işten çıkarmaları artıracağından bahseden Jaluria, “ChatGPT sayesinde film senaryosu bile oluşturabiliyorsunuz. Yeni ekonomiye hazırlanmak için insanların bunları düşünmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu