Haber

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz gazının uluslararası piyasalardaki değeri 1 trilyon dolara ulaştı

Yılın son Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Burada gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, vatandaşlara da müjde verdi. Erdoğan, çalışmaların bir süredir devam ettiğini söyledi. Kara Deniz “Fatih sondaj gemimiz, Çaycuma-1 sondajında ​​denizin 3 bin 320 metre altında 58 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti.” terimleri kullandı.

“1 MİLYAR DOLAR”

Kara DenizCumhurbaşkanı Erdoğan, gazın ekonomik maliyetine değinerek, “Bugünkü rakamla Karadeniz gazının uluslararası piyasalardaki değeri 1 trilyon doları aştı. 2023 yılı kendisi için çok önemli. Hep birlikte en büyüklerini getirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet tarihimizde değeri 85 milyon ile ülkemize kazandırılmıştır.”

“AMACIMIZ GAZ İLE REKABET ETMEK”

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: “Akdeniz’deki keşif çalışmalarımıza da ağırlık vereceğiz. Rabbimiz’in yardımıyla ve bizi ekranlarından izleyen milletimizin de desteğiyle 2023 yılında da sürekli yeni güzel haberlerle kamuoyunun karşısına çıkmayı temenni ediyoruz. ve ötesi 7 uluslararası boru hattımız 2 yer altı doğal gaz depolama tesisimiz enerjide merkez ülke Türk Akımı olmak için her türlü imkanımız var Türk Akımı Trakya’ya gelecek oradan da Batı’ya gidecek Rusya ile iş birliğimizde bu adımı atacağız.Hedefimiz ülkemizde gazın gazla rekabet edeceği bir pazar olacak.

“DOĞU İLE BATIYI BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Neden Türkmenistan’a gittik? bu adımları atmak için Umuyoruz ki Türkmenistan-Azerbaycan birlikte bir adım daha atar. Hazar’ın merkez noktasının Türkiye olmasını sağlamakta kararlıyız. Doğu ile batıyı güç köprüleriyle birbirine bağlayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu