Haber

New York’ta intihar girişimlerini azaltmak için metro istasyonlarına ‘mavi ışıklar’ yerleştirildi

YENİ ABD’nin New York kentindeki metro istasyonlarına, artan intihar girişimlerini engellemek için “Mavi ışıklar” yerleştirildi.

Büyükşehir Ulaşım İdaresi (MTA) yaptığı açıklamada, “Araştırmalar, mavi aydınlatmanın sakinleştirici bir dürtme etkisi sağladığını ve bireylerin atlayarak veya başka bir şekilde raylara çıkarak intihar etme girişimlerini azaltabileceğini öne sürdü.” Dedi. terimler yer aldı.

MTA yetkilileri, bu yıl tespit edilen 26 istasyona mavi ışık takılacağı, yoğun kullanılan istasyonlara daha fazla kamera yerleştirileceği ve zabıta devriyelerinin sıklaştırılacağı bilgisini paylaştı.

MTA istatistiklerine göre 2021’in ilk 4 ayında metro istasyonlarında 27 intihar girişimi olurken, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttı.

New York eyaletinde 988 numaralı “Kriz Yaşam Hattı”, intihar krizine girenlerin intihar vakalarıyla mücadele etmek için arayıp psikolojik destek almaları için 24 saat açık.

2000-2010 yılları arasında Japonya’da 71 tren istasyonunda “mavi ışığın” etkisi üzerine yapılan bir araştırmada intihar sayılarının yüzde 84 oranında azaldığı sonucuna ulaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu