Haber

İngiltere’den darbe itirafı: Musaddık’ı devirmek ayıptı

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı David Owen, Londra’da 1953’te İran Başbakanı Muhammed Musaddık’a karşı düzenlenen askeri darbedeki rolünü artık kabul etmesi gerektiğini ilan etti.

The Guardian’da yer alan habere göre Owen, daha önce ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı üyesiydi ( CIA’in ABD ve İngiltere ortaklığıyla yapıldığını kabul ettiği darbe,İngiltere’nin itirafının ülkenin güvenilirliğine olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

1977’den 1979’a kadar Bakan Owen, Musaddık’ın devrilmesinin yanlış bir adım olduğunu, demokratik bir İran kurma çabasını vurduğunu ve mevcut rejimin ortaya çıkmasına yol açtığını söyledi.ifade edildi.

İNGİLTERE VE ABD NEDEN SALDIRDI?

2013 yılında bir dizi istihbarat bilgisinin kamuoyu ile paylaşılması, CIA, ABD’nin darbedeki rolünü resmen kabul etse de, Birleşik Krallık şimdiye kadar bu konuda endişeliydi.resmi bir açıklama yapmadı.

1951’de İran’da iktidara seçildi. Musaddık’ın ülkedeki petrol işletmelerini millileştirmesi,İkinci Dünya Savaşı sonrası ekonomik yapılanma açısından İran petrolünü çok değerli bir kalem olarak görerek, ABD ve İngiltere’de büyük endişe yarattı.

CIA belgelerine göre, Bu nedenle iki ülke Musaddık’ı devirerek Pehlevi ailesinin yeniden iktidara gelmesi için bir darbe planladı.yürürlüğe koymak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu