Ekonomi

Dolar/TL Dalgalı Bir Seyir Takip Ediyor

Dün dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL, günü önceki kapanışının hemen üzerinde 26,8860 seviyesinde tamamladı. Yeni güne yükselişle başlayan Dolar/TL, 11.15 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 26,93 seviyesinde işlem görüyor.

EURO VE Pound NE KADAR?

Aynı zamanda euro/TL 28,94’ten, sterlin/TL ise 33,59’dan satılıyor. Dün günü 0,1 düşüşle 104,5 seviyesinde tamamlayan dolar endeksi, şu anda önceki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 104,7 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi şu anda yüzde 0,1 düşüşle 1,0740 seviyesinde işlem görüyor.

PİYASALAR ABD’DEN GELEN HABERLERE ODAKLANDI

ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını belirten analistler, ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yıl sonuna kadar hangi adımları atacağına dair sinyaller verebileceğini söyledi. .

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamaların Bankanın Eylül ayı toplantısında politika faizini sabit bırakacağının kesin olduğunu gösterdiğini, Fed’in Kasım ayı toplantısında ise nasıl bir yol izleyeceği konusunda ise belirsizliğin devam ettiğini hatırlattı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yıl sonuna kadar faiz indirimi yapma ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını belirten analistler, enflasyon verileri sonrasında fiyatlamalarda değişiklik olabileceğini bildirdi.

Enerji sektöründe bir süredir yaşanan arz kaygılarının bugünkü enflasyon verilerini etkilemiş olabileceğini belirten analistler, aylık Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) yüzde 0,6 artış beklendiğini hatırlattı. Bir önceki ayda TÜFE aylık bazda yüzde 0,2 oranında artmıştı.

YURT İÇİ VERİ GÜNDEMİ SAKİN

Bugün ülkede veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Avrupa’da sanayi üretimi verileri, ABD’de ise enflasyon verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak dolar endeksinde 104 ve 103 seviyelerinin destek konumunda olduğunu, 105’in ise 105 seviyesinde olduğunu kaydetti. 106 nokta ise direnç konumunda.

saphane-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu