Ekonomi

Borsa günü yükselişle kapattı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 102,75 puan artarken, toplam işlem hacmi 79,7 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,27, holding endeksi ise yüzde 0,90 oranında değer kazandı.

Sektör endekslerinden en çok değer kazanan yüzde 2,92 ile irtibat endeksi olurken, en çok düşen endeks ise yüzde 1,06 ile menkul kıymet yatırım ortaklıkları oldu.

Öte yandan ABD’de Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ekim ayında aylık bazda değişiklik göstermezken yıllık bazda yüzde 3,2 artışla piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını ne kadar yüksek seviyelerde tutacağına ilişkin soru işaretlerinin devam ettiğini ancak bankanın yumuşak iniş yapabileceği ve faiz artışlarının sona ermiş olabileceği beklentilerinin güçlendiğini belirtti. Ülkede bugün açıklanan enflasyon verileri.

Yarın yurt içinde bütçe istikrarı ve yurt dışında büyüme, Japonya’da sanayi üretimi, Çin’de sanayi üretimi, perakende satışlar, İngiltere’de enflasyon, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD’de perakende satışlar gibi yoğun bir bilgi gündemi izlenecek. Analistler, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da takip edileceğini söyledi.

Analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.770 puanın direnç konumunda, 7.500 ve 7.420 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu