Ekonomi

Bank of America yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini yükseltti

Bank of America Securities (BofA) ekonomistleri Türkiye ile ilgili bir rapor paylaştı. BofA, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 44’ten yüzde 58’e çıkardı. Banka ayrıca dolar tahminini ve Merkez Bankası’nın faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası’nın Perşembe günü faiz kararını açıklaması beklenirken, dolar kuru Salı gününe 26,35 seviyelerinden başladı. Euro ise tarihi zirveyi gördü, satış fiyatı 30 TL’yi geçti. Amerikan Bankası yılsonu USD/TL tahminini 31 olarak açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre Merkez Bankası (TCMB) beklentilerini de paylaşan ekonomistler, bu hafta 500 baz puana kadar faiz artışı olabileceğini belirterek, “300-500 baz puanlık artış olabilir. Ekonomide beklenmeyen bir hasara yol açmamak için TCMB’nin kademeli geçiş yapacağını düşünüyoruz. Faiz artışlarının ne kadar süreceği belirsiz. Yıl sonunda politika faizinin yüzde 35 civarında olmasını bekliyoruz.

Bank of America Menkul Kıymetler, Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısında faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 20’ye çıkaracağını iddia etti.

Merkez Bankası seçim sonrası ilk toplantısında faiz oranını 650 baz puan artırarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu